Santral Sistemi

İZADA

Santral Sistemi

Telefon santrali aynı ağ üzerinde bulunan birçok telefonun bir merkeze bağlı olarak iletişimi sağlamak amacı ile geliştirilmiş olan sistemlerdir. Bu sistemler gelen ve giden aramaları otomatik olarak yönlendirebilen sistemlerdir.

Telefon santral sistemleri telefon ile yapılan iletişimlerin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Telefon santrali üretildiği ilk zamanlar da elle( manuel) kullanılan sistemlerdir. Geçmiş dönemlerde arama yapılırken öncelikle operatöre bağlanılması gerekmekteydi. Daha sonra ise görüşülmek istenen numara söylenerek bağlantı yapılması beklenirdi.

Sonrasında ise operatör yetkilisi arayan kişi ile aranılan kişinin bağlantısını elle yaparak sağlamaktaydı. İlk çıktığı dönemlerde manuel olarak yapılan telefon görüşmeleri, günümüzde artık hat yönlendirmesini otomatik olarak gerçekleştiren telefon santral sistemleri ile yapılmaktadır.
Telefon santral sistemleri günümüzde firmaların olmazsa olmaz sistemlerinden biridir. Büyük ve orta ölçekli firmalar için şirket içi haberleşmeyi sağlayan ve kolaylaştıran telefon santral sistemleri ile ücretsiz olarak görüşme yapılabilmektedir.

Ücretsiz görüşmeler kurulan yerel ağ sistemi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Sabit telefon üzerinden de yerel telefon ağının dışında kalan telefonlar ile de iletişim kurulabilmektedir. Kullanıcılar kendilerine verilen abone numaralarını kullanarak aralarında ya da dış hatlar ile kolaylıkla iletişim sağlayabilmektedir.